ZbigniewTukiendorf - MOJE LOTNICZE RC HOBBY

Latamy modelami RC we Włocławku
Przejdź do treści

Zbigniew Tukiendorf (1940-2006), to jeden z najbardziej znamienitych modelarzy w historii Włocławka. W sekcji modelarskiej działał jeszcze w okresie gdy miasto objęte było działalnością Aeroklubu Pomorskiego. Po utworzeniu w 1959 roku Aeroklubu Włocławskiego, Zbigniew Tukiendorf, Józef Jakubowicz i Waldemarem Siemionow, byli pierwszymi reprezentantami włocławskiej szkoły modelarstwa na mistrzostwach Polski w Gnieźnie w 1960 roku.
W roku 1968 Zbigniew Tukiendorf wywalczył tytuł Mistrza Polski w klasie F1B podczas zawodów w Krośnie. Przez wiele lat był czołowym zawodnikiem tej kategorii. Wielokrotnie powoływany do kadry narodowej i z powodzeniem reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i Europy.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był niedoścignionym mistrzem w budowie i lataniu modelami z napędem gumowym. Słynął z budowy znakomitych śmigieł i profili skrzydeł, które mimo upływu lat, nie ustępują współczesnym rozwiązaniom. W naszej modelarni zachowały się nieliczne pamiątki pokazane na zdjęciach obok.
Już od początku swojej modelarskiej kariery wiele czasu poświęcał młodym modelarzom. W latach siedemdziesiątych był instruktorem modelarstwa a jego podopieczny zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Wiesław Szubski tak wspomina swojego starszego kolegę: "Pamiętam, gdy pierwszy raz trafiłem do modelarni, moim instruktorem był właśnie 18-letni wówczas Zbigniew Tukiendorf. Do dziś mam przed oczami majestatyczne loty Jego gumówek. Zawsze podziwiałem Jego wielką determinację w tym co robił. Był bezkompromisowy i uparty – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – w dążeniu do celu."
W ostatnich latach swojego życia jako sędzia sportowy aktywnie uczestniczył w zawodach zaliczanych do Pucharu Polski, rozgrywanych na lotnisku w Lubieniu Kujawskim.
Wróć do spisu treści